انواع کاغذ پرینتر A4

کاغذ

کاغذ پرینتر امروزه به وفور در بازار چاپ و پرینت مورد استفاده قرار می گیرد و انواع مختلفی دارد. با توجه به خصوصیت اطلاعاتی که باید پرینت شود، انواع مختلف از این کاغذها را می توان استفاده کرد. کاغذ پرینتر از کشورهای مختلفی وارد بازار می شود و کیفیت های مختلفی نیز دارند.

کاغذ a4
کاغذ a4

کاغذ پرینتر، جهت انتقال اطلاعات از فضای درون کامپیوتر و رایانه های مختلف به فضای بیرون از کامپیوتر استفاده می شود. این اطلاعات برای تهیه ی کتاب، مجلات، روزنامه ها و … مورد استفاده قرار می گیرند. کاغذ هایی که برای پرینتر استفاده می شود بسته به این که چه کاربردی داشته باشند و بعد از چاپ در چه بخشی مورد استفاده قرار گیرند، انواع مختلفی دارند که از لحاظ کیفیت و وزن و کارایی با هم متفاوت اند. امروزه کاغذ پرینتر و کاغذ A4 از کشورهای مختلفی به ایران وارد می شود و دارای کیفیت متفاوتی هستند. در زیر برخی از انواع کاغذهای چاپ مورد استفاده در بازار ایران را بررسی می کنیم.

 

کاغذ پرینتر سابلیمیشن A4 کره ای

یکی از کشورهایی که صادر کننده کاغذ پرینتر به اقصی نقاط دنیا هستند، کشور کره جنوبی است. کاغذ سابلیمیشن یکی از کاغذهایی است که دارای لایه ای مات است و وزن آن حدود ۱۰۰ گرم برای هر برگ است. از این کاغذها برای چاپ در پرینترهای جوهر افشان استفاده می شود و کیفیت چاپ آن ۱۴۴۰ است. یکی از قابلیت های مهمی که کاغذ پرینتر سابلیمیشن دارد، خشک شدن سریع آن است و انتقال تصویر بر روی آن بالای ۹۵ درصد است. از این رو دارای تفکیک پذیری و رنگ پذیری بالایی نیز می باشد. این کاغذ برای محصولاتی که باید ضد آب باشند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد چون دارای خاصیت ضد آب است.

کاغذ پرینتر کپی مکس تولید کشورهای چین، اندونزی و پرتغال

یکی از معمول ترین و رایج ترین انواع کاغذهای پرینتر در اندازه ی A4، کاغذ پرینتر با برند کپی مکس است که در هر اداره و مراکز کپی و پرینت می توان از این کاغذ ها دید. وزن واقعی این کاغذها ۸۰ گرم واقعی است و به علت این که دارای وزن مناسبی هستند برای چاپ کتاب و جزوه های مختلف و به طور کلی استفاده های معمول مورد استفاده قرار می گیرند. از این کاغذها در پرینترهای جوهر افشان و لیزری استفاده می شود. این کاغذها دارای کیفیت بالایی هستند و به علت این که از چروک شدن کاغذ در هنگام پرینت و کپی جلوگیری می کنند، برای مکان هایی با حجم پرینت زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو کاغذ پرینتر کپی مکس پرفروش ترین انواع کاغذهای پرینتر و کپی است.

 

کاغذ پرینتر انجیلی یا هندی

اگر می خواهید برای کتاب ها و کاربری های خاص از کاغذ پرینتر بهره ببرید، بهترین گزینه کاغذ انجیلی است. این کاغذ که اکثراً از کشور هند وارد می شود به نام کاغذ هندی نیز معروف است. کاغذ انجیلی دارای ضخامت بسیار کمی است و وزن کمی نیز دارد. این کاغذها برای تهیه کتاب های قطور و ارزشمند مورد استفاده قرار می گیرند. کیفیت بالای این کاغذ سبب می شود تا ماندگاری طولانی داشته باشد و کارایی خوبی را از خود نشان دهد.

 

 

کاغذ پرینتر دبل آ

برای خرید کاغذ A4 که مناسب برای پرینت باشد، یک نوع دیگر از کاغذها را نیز می توانید مورد استفاده قرار دهید. کاغذ دبل آ یکی از با کیفیت ترین کاغذهای موجود در بازار است که می تواند به صورت دو رو در پرینترهایی با قابلیت چاپ دورو استفاده شود. از این کاغذها در خبرنامه ها، مکاتبات، کپی برداری و بروشورها استفاده می شوند. این کاغذ تولید کشور تایلند است و جزو کاغذهایی است که رقیب جدی برای محصولات اروپایی و آمریکایی در زمینه ی کاغذ پرینتر محسوب می شود. از این رو کاغذ دبل جزو محصولات پرفروش در بازار ایران است و از درخت اکالیپتوس که در استرالیا کاشته می شود تولید شده است. هر برگ از این کاغذ دارای ۸۰ گرم وزن است و ضخامت مناسبی نیز برای چاپ دارد.

 

انواع کاغذ پرینتر که در ادارات و مراکز چاپ استفاده می شوند

کاغذهایی که در کار پرینت مورد استفاده قرار می گیرند در بازار معمول انواع مختلفی دارند. این کاغذها هر کدام برای بخش خاصی از چاپ مورد بهره برداری قرار می گیرند.

  • کاغذ کرمو دارای پوشش متفاوت در یک سمت خود است که از کاغذ گلاسه ضخیم تر است از این کاغذ برای چاپ نقشه ها گاهی اوقات استفاده می شود. همچنین برای کاربردهای خاص مانند استفاده هایی که باید ماندگاری بالایی داشته باشند مورد توجه قرار می گیرد.
  • کاغذ پوستر نیز که دارای یک بخش صاف و براق است با توجه به نام آن برای مصارف چاپ پوسترهای مختلف استفاده می شود و یک کاغذ یک رو که دارای یک طرف زبر است می باشد. این کاغذ پرینتر به صورت یک طرفه است و عملیات چاپ بر قسمت صاف آن صورت می گیرد. نسبت به کاغذهای معمولی وزنی بیشتر دارد و ضخامت آن نیز بیشتر است.
  • کاغذ جلد یکی دیگر از انواع کاغذ پرینتر است که ضخیم بوده و می توان آن را تا کرد. این کاغذها در انواع برجسته و ساده تولید می شوند و برای جلد کتاب و مجلات می توان از آن ها بهره برد.
  • کاغذ پرینتر رنگی نیز ممکن است برای کاربردهای خاص در بازار دیده شود که در مدل های مختلف کاغذ وجود دارد. رنگ های متنوع آن ها معمولاً برای چاپ پوستر و کاربردهای تبلیغاتی می تواند مناسب باشد.
 کاغذ
کاغذ

کاغذ پرینتر مناسب برای مصارف اداری

در ادارات بیشترین استفاده از کاغذ برای چاپ و پرینت اطلاعات موجود در کامپیوترهای مختلف است. معمول ترین کاغذی که در این مراکز مورد استفاده قرار می گیرد، کاغذ چاپ معمولی است که برند کپی مکس شناخته شده ترین آن ها است. این کاغذها علاوه بر این که قیمت مناسبی دارند، برای کاربردهای معمول نیز مناسب است و می توان از آن در تهیه ی جزوات، پرینت اطلاعات معمولی و خطی و … استفاده کرد. البته ممکن است در اداراتی که بخش های مهندسی و تهیه نقشه یا کتاب دارند، از انواع کاغذ پرینتر استفاده شود که البته چندان معمول نیستند.

با توجه به این که کاغذ A4 معمولی که در بازار می بینید علاوه بر استفاده به عنوان کاغذ پرینتر، در دستگاه های کپی نیز استفاده می شوند، جزو معمول ترین کاغذهای بازار هستند که از نظر وزن و ضخامت نیز مناسب اند.

کاغذهای تولیدی در کشورهای هند، چین و کره تفاوت هایی با هم دارند که بسته به حساسیت مطلبی که باید چاپ شود و زمان ماندگاری که برای آن ها در نظر گرفته می شود نوعی مناسب از این کاغذها استفاده می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code