کاغذ پاپیروس چیست؟

کاغذ پاپیروس

کاغذ پاپیروس

پس از پیشرفت انسان های اولیه و به وجود آمدن شهر ها، انسان برای برقرای ارتباط بین جهان اطراف نیازمند بزاری برای نوشتن شد. نیاز به وجود کاغذ از همان ابتدا در میان جوامع یافت میشد. با فرا گیر شدن سواد باید ابزاری برای انتقال سواد هم به وجود می آمد. از نوشتن بر روی چوب ، تخته سنگ، پوست آهو و حیوانات گرفته تا نوشتن بر روی گیاهان همه ی این ها نیاز به کاغذ را در جوامع در طول زمان نشان میداد. در آخر مردمان سرزمینی موفق به تولید کاغذ شدند که با دقت هرچه تمام تر به محیط اطراف خود نگاه کردند. در ادامه میخواهم راجب به اولین نوع کاغذ یعنی پاپیروس صحبت کنم که چه نقشی برای پیشرفت صنعت کاغذ سازی داشت و پاسخ پرسش کاغذ پاپیروس چیست؟ را بدهم.

یک نوعی از کاغذ که در سرزمین مصر اختراع شد پاپیروس نام گرفت. این کاغذ ناریخچه زیادی دارد. در این بلاگ قصد دارم تاریخچه کاغذ پاپیروس را با هم بررسی کنیم و به نکات آن بپردازیم. در ادامه با ماچو پیچو همراه باشید.

در مصر باستان حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح مصریان تنوانستنند از گیاه پاپیروس برای خود کاغذ تهیه کنند و به وسیله کاغذ ارتباط خود را آسان تر نمایند. گیاه پاپیروس یا نی مردابی در سرزمین مصر رشد فراوانی داشت بنابراین بشر تصمیم گرفت از ساقه این گیاه ابزاری را به وجود آورد که به وسیله آن بتوانند ارتباط برقرار کنند.

خود پاپیروس از گیاهی به نام علف پویا تهیه میشد. در گذشته علف بوریا بسبار فراوان در کنار رودخانه نیل رشد می کرد و منبع مناسبی برای تهیه کاغذ پاپیروس بوده است. گیاه بوریا رشد بسیار مناسبی داشت و تا به ارتفاع ۵ متر هم می رسید.

گیاه پاپیروس
گیاه پاپیروس

پس اولین نوع ابتدایی کاغذ بی شک همین کاغذ پاپیروس بوده است. نام کاغذ پاپیروس از نام علمی گیاه آن (Cyperus papyrus) آمده است. در جدول زیر مشاهده میکنیم که در هر کشوری برای کاغذ پاپیروس چه نامی برگزیدند.

نام کشورنام کاغذ
مصریان پاپیروس
قبطیانبردی
یونانیانقرطاس
رومیانپیزر
عبریانلخ
اعرابأباء
دیگر ملل جهانحفا، تک، جگن، چغ

تاریخچه کلمه کاغذ به لاتین

کلمه کاغذ به لاتین (paper) از واژه پاپیروس (papyrus) به مصری گرفته شده است.

نحوه ساخت کاغذ پاپیروسی

نحوه ساخت کاغذ های پاپیروس ریشه قدیمی دارد و تماما نقل در کتب قدیمی و باستانی آمده است. نقل شده است که در کشور مصر گیاه پاپیروس زیادی در اطراف رود نیل رشد میکردند. مصریان با دقت تمام ، تمامی گیاهان پاپیروس را در اطراف رود جمع آوری می کردند سپس پوست پاپیروس را کنده و مغز گیاه را در می آوردند و سپس پوست گیاه را رشته رشته میکردند. پوست گیاه را می بریدند و به ظرافت قطعه میکردند. به وسیله عاج های تیز و محکم که از جانوران بدست آمده بود سعی داشتند تا پوست پاپیروس را صیقل دهند تا بتوانند پس از چسباندن این قطعه ها به هم صفحه ای شبیه کاغذ را پدید بیاورند که بتوانند روی آن بنویسند. در کتب تاریخی نقل شده است که بعد از اینکه پوست گیاه پاپیروس را از مغز آن جدا میکنند، گیاه را به مدت ۳تا ۴ روز در آب خیس کردند سپس صفحات رشته ای پاپیروس را بر روی پارچه ای قرار میدادند و و به صورت افقی برای نوشتن روی پارچه قرار میداند و با دست به پارچه فشار میدادند تا به هم متصل شود و وقتی که رشته ها خشک شدند و به هم میچسبیدند پارچه را از زیر کاغذ جدا می کردند.

نکته جالبی درباره ی کاغذ پاپیروس بیان شده است که نمیتوانستند نوشته ای را از روی این کاغذ پاک کنند و یا تغییر دهند زیرا کاغذ پاپیروس به قدری نازک بود که پس از پاک کردن نوشته ها پاره میشد و از بین میرفت.

صادرات پاپیروس

مصری ها با ضرافت بسیار زیادی این کار را انجام میداند که در نهایت پس از گذشتن مدتی موفق به صادرات کاغذ پاپیروس در تمام دنیا شدند. اطلاعات دقیق از تاریخ صادرات پاپیروس وجود ندارد اما در تاریخ به خوبی نشان داده شده است که این کاغذ به اروپا ، روم و….. صادر می شد.

پس از مدتی مسلمانان هم از گیاه پاپیروس استفاده میکردند.مسلمانان پس از فتح سرزمین های مصر و شام با پاپیروس آشنا گشتند و سعی در استفاده از آن کردند.

نمونه ای از کاغذ پاپیروس
نمونه ای از کاغذ پاپیروس

 

استفاده از کاغذ قرطاس در مدت های طولانی حتی پس از فتح مسلمین در کشور عراق مرسوم بود. ایرانیان به خوبی همه جهانیان از پاپیروس استقبال نکردند. گفته می شد پادشاه آن زمان ایران از استفاده کاغذ پاپیروس خودداری کرده است زیرا در آن زمان اوضاع مصر آشفته بود و ممکن بود دیگر مصریان نتوانند کاغذ پاپیروس بسازند، و ایرانیان از بدست آوردن کاغذ پاپیروس عاجز شوند. پس تصمیم گرفتند بر روی همان پوست حیوانات نوشته های خود را بنویسند.

سخن زیر به نفل از ابوریحان بیرونی راجب به قرطاس یا کاغذ پاپیروس آمده است : ابوریحان بیرونی در کتاب ماللهند خود (ص ۸۱)بوجود پاپیروس (بردی) اشاره می‌کند و می‌گوید: «قرطاسی که در مصر ساخته می‌شود از مغز گیاه بردی است و آن را از گوشت آن درخت می‌تراشند و تا نزدیک به عهد ما خلفا نوشته‌های خود را بر آن‌ها می‌نوشتند چه اگر کسی می‌خواست که نوشته هائی را که بر قرطاس مصری نقش شده پاک کند یا تغییر دهد ممکن نمی‌شد بلکه بعلت خرابی که بر اثر این اعمال در آن نوشته‌ها پدید می‌آمد تصرف در آن‌ها واضح می‌گردید».

گیاه پاپیروس علاوه بر فواید زیادی که برای ساخت کاغذ داشت برای درمان هم به کار میرفت :

  • بندآوردنده خون‌ریزی و جوش‌دهنده زخم ها
  • کاربرد به تنهایی یا با سرکه در درمان بیماری های پوست و مو
  • درمان زخم معده و روده
  • بندآوردن خون دماغ

جدول زیر معنای پاپیروس را در فرهنگ نامه های مختلف نشان میدهد.

پاپیروس در لغت نامه دهخداورق پوست گیاه پاپیروس که در قدیم چون کاغذ بکار بود.کتاب خطی بر ورق پوست این گیاه نوشته.
پاپیروس در فارسیگیاهی از نوع نی که مصریان در قدیم از آن کاغذ مانندی میساختند و بر آن چیز مینوشتند کاغذ مصری 
پاپیروس در فرهنگ معین گیاهی که در سواحل نیل می روید و در قدیم از آن ورق های کاغذ مانند می ساختند
پاپیروس در فرهنگ فارسی عمید ورقه های شبیه مقوا که از این درخت تهیه و به جای کاغذ تا قرن هشتم میلادی برای نوشتن استفاده می شد.

فروشگاه اینترنتی ماچو پیچو یکی از فروشنده های معتبر کاغذ در سراسر کشور است جهت خرید کاغذ A4 به صفحه فروشگاهی ما مراجعه نمایید. خرید انواع کاغذ (های تیری) بسته ۵۰۰ برگی و کاغذ (های تیری) کارتنی با ضمانت اصالت کالا و تحویل در سراسر ایران تنها در فروشگاه اینترنتی ماچو پیچو.

در آخر امیدوارم پاسخ سوال کاغذ پاپیروس چیست؟ را دریافته باشید. نظراتتنون رو زیر همین پست بنویسید.

1 دیدگاه برای “کاغذ پاپیروس چیست؟

  1. اشتراک‌ها: چگونه از نیشکر کاغذ درست می کنند؟ -تولید کاغذ با باگاس نیشکر - شرکت تین تجارت نیک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code