انواع برش کاغذ

انواع برش کاغذ

کاغذ یک نوشت افزار مهم و جدا نشدنی از تمامی ارگان های دولتی و خصوصی و مراکز اداری و غیر اداری کشور است. حتی با پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن سیستم های ارتباط آنلاین هنوز هم جای استفاده از کاغذ را نگرفته است و مردم برای برقراری ارتباط ، ثبت اسناد و مدارک ، حتی در برخی از مناطق کشور قبوض آب و برق و…… به کاغذ احتیاج دارند. سالانه کتب درسی بسیاری برای دانش آموزان و دانشجویان تولید و چاپ میشود که همه ی این موارد اهمیت کاغذ را گوش زد میکند. در ابتدای تولید کاغذ آنچنان استفاده از پرینتر و دستگاه های کپی و چاپ مرسوم نبود به همین علت برای تولید کاغذ توجه چندانی به کیفیت آن مانند نوع برش، گراماژ مناسب، وجود خاک کاغذ و…. برای دستگاه پرینتر نمی شد ولی امروزه بیش از نیمی از استفاده کاغذ مربوط به پرینتر و دستگاه های کپی است برای همین کارخانه های تولید کاغذ رقابت بسیاری برای تولیدت کاغذ با کیفیت دارند. در ادامه با ماچو پیچو همراه باشید تا به انواع برش کاغذ با یک دیگر بپردازیم، بررسی کنیم تا متوجه شویم هنگام خرید کاغذ به کدام نوع برش دفت کنبم.

یکی از مهم ترین اصولی که باید برای دستگاه پرینتر رعایت شود تا هزینه های اضافی تعمیر و سرویس پرینتر کاهش یابد نوع برش کاغذ است. یکی از موضوعات برجسته هر کارخانه ای این است که با استفاده از مهندسین با تجربه و دستگاه های فوق حرفه ای بهترین نوع برش را ارائه بدهند.

برش کاغذ

پس از مرحله تولید کاغذ و خشک کردن آن نوبت به آن میرسد که رول های کاغذ را دونه به دونه با ابزار های مربوط به اندازه دلخواه برش بزنیم. انواع برش را به دو برش معروف زیر میتوان تقسیم کرد:

 1. برش لیزری
 2. برش گیوتینی

برش لیزری

بی شک و تردید میتوان گفت امروزه یکی از بهترین نوع برش کاغذ، برش لیزری است. برش لیزری با دستگاه های فوق حرفه ای در بهترین کارخانه های کاغذسازی صورت میگیرد.

اکنون میخوام به این پرسش پاسخ بدم که برش لیزری چیست؟ و چه فوایدی دارید؟

دستگاه های پرینتر پیشرفته امروزی بسیار باهوش و دقیق هستند و به سرعت نوع برش کاغذ را تشخیص میدهند. نوع برش مسئله ای نیست که با چشم بشود واضح دید ولی پرینتر ها به صورت توانایی تشخیص را دارند.هنگام برش رول های کاغذ این لبه های کاغذ هستند که نباید آسیب ببینند و با کمترین صدمه برش داده شوند. هنگامی کاغذ را برای چاپ وارد دستگاه پرینتر میکنید، پرینتر به لبه های کاغذ توجه چندانی دارد و اگر کاغذ درست برش نخورده بود به پرینتر آسیب میرسد و در کمترین زمان شما باید هزینه های گزافی برای تعمیرات پرینتر خود بپردازید و طول عمر پرینتر خود را کاهش می دهید.

فواید برش لیزری 

این نوع برش دوست دار پرینتر شما است به گونه ای با وارد کردن رول های کاغذ در دستگاه، هر رول به صورت جداگانه با ظرافت زیادی برش داده میشود و لبه های کاغذ هنگام برش هیچ آسیبی نمی بینند. با استفاده از کاغذ هایی که در کارخانه با برش لیزری، برش داده شدند به فکر دستگاه پرینتر خود باشید و از کاغذ با کیفیت تری استفاده کنید.

مزیت برش لیزری

 1. دستگاه برش لیزری دقت و سرعت بالایی هنگام انجام عملیات خود دارد و تقریبا امکان خطارا به صفر میرساند.
 2. یکی از مهم ترین مزیت های برش لیزری کیفیت برش کاغذ است که نسبت به دیگر برش ها از کیفیت برش بالاتری برخوددار است.
 3. برای برش کاغذ انواع مجلات، روزنامه ها، کتاب ها، کاغذ A4 ، کارت پستال و….. مناسب است.
 4. برای حکاکی ارم یا تصویر نیز مورد استفاده قرار میگیرد.
 5.  دوست دار پرینتر است.

نمونه هایی از تصاویر دستگاه های برش لیزری را در زیر مشاهده میکنیم:

 

دستگاه برش لیزری
دستگاه برش لیزری
دستگاه برش لیزری متناسب برای 2 رول کاغذ
دستگاه برش لیزری متناسب برای ۲ رول کاغذ
دستگاه برش لیزری پیشرفته
دستگاه برش لیزری پیشرفته

برش گیوتینی

یکی از روش های برش کاغذ که بیشتر در گذشته مرسوم بود و استفاده میگردید برش گیوتینی است. این نوع برش بدین گونه است که اصولا در کارخانه ها به صورت دستی توسط افراد صورت میگیرد و به وسیله کاتر های بزرگ که شبیه به گیوتین است چند رول کاغذ را برش میدهند. هنوز هم برش گیوتینی در کارخانه های کاغذ سازی مورد استفاده قرار میگیرد و در صورت استفاده از کاغذ هایی که با این روش برش داده شده اند به پرینتر شما آسیب میرساند.

معایب برش گیوتینی

 1. هنگام برش لبه های کاغذ آسیب میبیند و برش یک دستی را انجام نمیدهد.
 2. رول های کاغذ زیرین هنگام برش بیشترین آسیب را می بینند.
 3. به عبارتی کاغذ برش داده شده لبه دار میشود.
 4.  این کاغذ لبه دار به یک باره وارد پرینتر میشود و باعث میشود عمر دستگاه شما کاهش یابد.

بیش ترین کاغذ را هنگام برش گیوتینی داریم که یکی از موارد و مسائل جدی برای کاهش طول عمر پرینتر همین کاغذ است. در برش لیزری کم ترین میزان کاغذ به وجود می آید.

در قسمت زیر تصاویری از دستگاه های برش گیوتین را مشاهده میکنیم:

دستگاه برش گیوتینی
دستگاه برش گیوتینی
دستگاه برش گیوتینی دستی
دستگاه برش گیوتینی دستی

 

در جدول زیر انواع برش کاغذ را بررسی می کنیم.

عنوانبرش گیوتینیبرش لیزری
 • محافظ پرینتر
 • لبه های کاغذ آسیب می بیند و برش یک دستی صورت نمیگیرد
 • بهترین نوع برش در کارخانه ها
 • کیفیت برش کاغذ
 • بیشتریت میزان خاک کاغذ

اگر از پرینتر استفاده میکنید و می خواهید از کاغذ هایی با برش لیزری استفلده کنید ماچو پیچو اینجاست تا بهترین کاغذ را در خصوص برش لیزری به شما معرفی کند. کاغذ (های تیری) 🌳محافظ محیط زیست🌳 و محافظ پرینتر شماست. با دستگاه فوق حرفه ای آلمانی رول های کاغذ دونه به دونه برش داده میشود و تمامی برش ها به صورت لیزری صورت میگیرد تا طول عمر پرینتر شما را افزایش دهد. جهت خرید کاغذ A4 به صفحه فروشگاه ما مراجعه نمایید. خرید کاغذ A4 برند (های تیری) بسته ۵۰۰ برگی و خرید کاغذ A4 برند (های تیری) کارتن ۵ بسته ای تنها در فروشگاه اینترنتی ماچو پیچو.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code