به غیر از چوب از چه موادی می توان کاغذ تهیه کرد؟

به غیر از چوب از چه موادی می توان کاغذ تهیه کرد؟

با گذشت زمان و پیشرفت دانش انسان ها تولید کاغذ اولیه یعنی کاغذ پاپیروس تغییر شکل داد و به کاغذ امروزی تبدیل یافت. (اگر میخواهد راجب به اولین کاغذ تولید شده توسط بشر را بشناسید پیشنهاد میکنم مقاله کاغذ پاپیروس چیست ؟ را مطالعه کنید.)  یکی از مواد مهم و ضروری تهیه کاغذ چوب درختان است. سالانه بیش از ۱۵ میلیون درخت برای تهیه کاغذ قطع میشود. این آمار قطع درختان بسیار وحشتناک و ناراحت کننده است که برای تهیه کاغذ بایستی این همه به فضای سبز، هوای پاک، جنگل ها و…. آسیب زد. قطع درختان علاوه بر نابودی محیط زیست مشکلات جبران ناپذیری مانند عدم هوای پاک و …. را به وجود می آورد. پس از انتشار این آمار و ارقام و آسیب رساندن به فضای سبز برخی از کارخانه های تولیدی کاغذ به این فکر افتادند که به جای قطع بی رویه درختان برای تهیه کاغذ از روش های مدرن و جدید استفاده کنند که بیشترین کیفیت کاغذ و کمترین آسیب و آلودگی به محیط زیست را داشته باشد. در ادامه با ماچو پیچو همراه باشید تا ببنیم به غیر از چوب از چه موادی می توان کاغذ تهیه کرد؟

برای پاسخ به این پرسش با صحبت و جمع آوری اطلاعات از یکی از کارخانه های موفق در زمینه تولید کاغذ به نام (های تیری) دریافتیم که میتوانن بدون قطع درخت هم کاغذ تهیه کرد.

تولید کاغذ با الیاف نیشکر و چوب اکالیپتوس

کارخانه (های تیری) برای تولید کاغذ به جای قطع درختان و برش الوار های درخت، در جنگل و طبیعت الیاف نیشکر و چوب گیاه اکالیپتوس را جمع آوری میکنند. سپس الیاف نیشکر و چوب اکالیپتوس را به کارخانه می آورند. اینک می خواهند به جای چوب از گیاهان برای تهیه کاغذ استفاده کنند و کاغذ با کیفیت تری به مردم تحویل دهند.

الیاف نیشکر و چوب اکالیپتوس پس از طی مراحلی (مخلوط کردن و….) به خمیر کاغذ تبدیل میشود.

وقتی کارخانه ها از چوب برای تهیه کاغذ استفاده میکنند، چوب را به قسمت های ریز تری به اصطلاح چیپس چوب تبدیل کرده سپس داخل این خمیر کاغذ مواد شیمیایی می ریزند. برای اینکه کاغذ را سفید کنند و رنگ طبیعی چوب یعنی قهوه ای را از بین ببرند از یک سری مواد شیمیایی از جمله (پرمنگنات و…..) استفاده میکنند.

تولید کاغذ با الیاف گیاهی بامبو
تولید کاغذ با الیاف گیاهی بامبو

آیا کاغذی که با الیاف گیاهی تهیه میشود نسبت به چوب کیفیت کمتری دارد؟

پرسشی که بارها و بارها با آن مواجه می شویم این است که کاغذی که با الیاف نیشکر درست میشود از کیفیت کمتری برخود دار است؟ یا مقاومت کاغذ با خمیر الیاف گیاهی از کاغذ با الیاف چوب کمتر است؟

امروز میخواهم به طور کامل این موضوع را شرح بدهم پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

به جرات می توان گفت کاغذی که با استفاده از الیاف گیاهی درست می شود نه تنها مقاومت کمتری نسبت به چوب ندارد، بلکه طبق آزمایش ها تست های انجام شده بسیار با کیفیت تر و مقاوم تر است.

تولید کاغذ با ضایعات کشاورزی

سالانه حجم زیادی از ضایعات کشاورزی تولید و در طبیعت رها میشود. بیشترین میزان ضایعات کشاورزی در سطح تهران گندم و برنج است. اگر در طول جاده های حرکت کرده باشید این پسماند های کشاورزی با ارزش را خواهید دید که همین طور بی هدف و بدون استفاده رها شده است. بنابر این برخی از کارخانه ها تصمیم گرفتند از این ضایعات کشاورزی برای تواید کاغذ با کیفیت استفاده کنند. در کشور های بزرگ و پیشرفته این ضایعات و پسماند های کشاورزی را جمع آوری و به خمیر به نام (خمیر فلاف پالپ) تبدیل میکنند که ماده اولیه انواع دستمال کاغذی ، پوشک بچه و… است.

خمیر فلاف پالپ

همانطور که گفته شد برای تولید خمیر فلاف پالپ از پسماند های کشاورزی که شامل (کاه ، درختان برگ سوزنی، ضایعات نیشکر (باگاس)، ضایعات پنبه (لینتر پنبه) ،ضایعات چوب ، ضایعات گندم و….) استفاده می شود. که اکثر مواد های ذکر شده در کشور های همسایه نظیر تاجیکستان، پاکستان و…. به فراوانی یافت میشود.

تهیه کاغذ با خمیر فلاف پالپ
تهیه کاغذ با خمیر فلاف پالپ

تولید کاغذ با سنگ آهک

به کاغذی که با سنگ آهک درست شود به اصلاح کاغذ سنگی یا کاغذ بدون سلولز  گفته میشود.

تاریخچه تولید این کاغذ به  حدود ۷ سال پیش در کانادا باز میگردد که این کاغذ تولید و اکنون حدود ۳ سال است که در جهان تولید کاغذ سنگی جا افتاده است. جزیره ونکوور در کشور کانادا منبع غنی از جنگل هایی که با آن میتوان کاغذ سنگی درست کرد است، که به عبارتی به آن زادگاه کاغذ سنگی گفته می شود. پس از تولید انبوه این نوع کاغذ این تکنولوژی از کانادا وارد سایر کشورها از جمله ژاپن، تایوان و چین و… شده است.

در این روش تولید کاغذ به جای قطع درختان و صرف انرژی بالا و مصرف آب تنها از سنگ آهک و مصرف انرژی پایین تری استفاده می شود.

بیشترین درصد تشکیل دهنده کاغذ سنگی کلسیم کربنات است. حدود ۸۰% از سنگ های روی کره زمین پایه آهکی دارند و با استخراج آن ها میتوان کلسیم کربنات فراوانی بدست آورد. در خصوص کشور خودمان شایان به ذکر است که بیش از نیمی از معادن ایران مملو است سنگ آهک است و با برنامه ریزی دقیق میتوان در خصوص تولید این کاغذ به تولید انبوه رسید.

از مهم ترین ویژگی های کاغذ سنگی میتوان اشاره کرد که این کاغذ هم محافظ محیط زیست است و هیچ درختی برای تولید این نوع کاغذ قطع نمیشود اما نسبت به کاغذی که با الیاف گیاهی درست میشود ، کیفیت پایین تری را دارد. کاغذ سنگی کاملاً ضد آب است و حتی کار چاپی انجام شده روی آن نیز هیچ تاثیری از مجاور بودن و یا غوطه‌ور شدن درون آب ندارد.

این کاغذ در برابر پاره شدن مقاوم است و به راحتی کاغذ های تولید شده از چوب پاره نمی شود و نسبتا محکم تر است. یکی از ویژگی های منحصر بفرد کاغذ سنگی این است که اگر شما کاغذ سنگی را آتش بزنید، خاکستر باقی مانده از این کاغذ آهک خواهد بود و این مسئله نشان میدهد که این نوع کاغذ به طبیعت باز میگردد.

تولید کاغذ با استفاده از سنگ آهک
تولید کاغذ با استفاده از سنگ آهک

کاغذ سنگی در گراماژ های متفاوت کاربرد های مختلفی را دارد.

در جدول زیر کاربرد مختلف انواع گراماژ های کاغذ سنگی بررسی شده است.

نوع گراماژکاربرد
گراماز نازک برای کاربردهایی نظیر بسته بندی های غذایی می باشد
گراماژ متوسط برای کلیه امور چاپی نظیر کتابهای نفیس، نقشه ها با کاربردهای مختلف، ساک دستی ، مجلات، بروشورها، پاکت
گراماژ ضعیفبرای کلیه کاربردهایی که در امور روزانه از مقوا در تهیه آنها استفاده میشود. جعبه ها و کارتهای اعتباری از این گروه هستند.

برای تولید لیبل های چسب دار در ضخامت های مختلف و اندازه های متفاوت از کاغذ آهکی استفاده می کنند زیراا این کاغذ در برابر پاره گی ،در برابر آب، اسیدها و روغنها مقاوم است.

تولید لیبل های چسب دار با استفاده از سنگ آهک
تولید لیبل های چسب دار با استفاده از سنگ آهک

کاغذ سنگی برای تولید بنر های زیبا نیز استفاده می شود. کاغذ سنگ در کاربردهایی که نیاز به خط تا دارد رفتاری شبیه کاغذ هایی روکش دار را از خود به نمایش می گذارد و در محل خط تا هیچگونه شکستگی دیده نمیشود. کاغذ سنگ به دلیل ماتی بی نظیر،دارای ظاهری شبیه سلفون مخملی می باشد.

در جدول زیر مقایسه کلی تولید کاغذ از درختان، مواد بازیافتی و سنگ آهک را مشاهده می کنیم.

تولید یک تن کاغذتولید با استفاده از چوب درختانتولید با استفاده از مواد بازیافتیتولید با استفاده از کاغذ سنگ
میزان استفاده از چوب درختان۲۰۴۰
میزان تولید زباله۰۲۰ تن۰
میزان مصرف آب۱۶۰۰۰ گالن۴۰۰۰ گالن۰
میزان استفاده از سفید کنندهبلیبلیخیر
میزان مصرف سنگ۲۰%_۳۰%۲۰%_۳۰%۸۰%
میزان مصرف انرژی۵۲ میلیون BTU۴۰ میلیون BTU۲۵ میلیون BTU

در جدول زیر میخواهیم منابع انرژی مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگی را در مقایسه با دیگر کاغذ ها بررسی کنیم.

مصرف آبمقدار آب صرفه جویی شده برای تولید کاغذ سنگی تقریبا معادل با آب لازم برای ۳ روز حمام گرفتن یک شخص یه صورت بی وقفه است.
مصرف برقمقدار برق صرفه جویی شده برای تولید کاغذ سنگی معادل با ۲ ماه تولید برق مورد نیاز یک قاره بزرگ است.
محیط زیستهیچ درختی برای تولید کاغذ سنگی قطع نمی شود و میزان اکسیژن تولیدی درختان افزایش میابد.
تولید زبالهبرای تواید کاغذ سنگی زباله کمتر ی تولید می شود.

در کل اگر بخواهیم بین کاغذ سنگی و کاغذ تولید شده با الیاف گیاهی مقایسه ای انجام دهیم که کدام کاغذ کیفیت بالاتری را دارد و برای خرید مناسب تر است بی شک کاغذی تولید شده با الیاف گیاهیی از کیفیت بالاتری برخوددار است و فروشگاه اینترنتی ماچو پیچو مفتخر است کاغذ تولید شده با استفاده از الیاف گیاهی بامبو و چوب اکالیپتوس را به شما ارائه کنیم.

در انتهای این مقاله متوجه شدیم که به غیر از چوب از چه موادی می توان کاغذ تهیه کرد؟ و تمامی موارد را بررسی کردیم. جهت خرید کاغذ A4 و خرید کاغذ A4 برند (های تیری) که با الیاف گیاهی چوب اوکالیپتوس و الیاف نیشکر تهیه شده است به صفحه فروشگاه ما مراجعه نمایید.

1 دیدگاه برای “به غیر از چوب از چه موادی می توان کاغذ تهیه کرد؟

  1. اشتراک‌ها: کاغذ دوست دار محیط زیست -کاغذ HiTree تولید شده با الیاف نیشکر - شرکت تین تجارت نیک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code