راهنمای خرید انواع کاغذ

راهنمای خرید انواع کاغذ

با پبشرفت علوم و گسترش جوامع امروزی ، لازم است برای خرید هر وسیله ای اعم از { لوازم خانگی، کالاهای دیجیتال،خوراکی و آشامیدنی و…..} یک راهنمای جامع و کامل را از قبل مطالعه نمایید تا بهترین ابزار را متناسب با نیاز خود خریداری کنید. قصد داریم امروز اولین راهنمای کامل و جامع خرید کاغذ تحت عنوان راهنمای خرید انواع کاغذ به سمع و نظر شما خوانندگان عزیز برسانیم.

این مقاله میتواند برای هر شخصی که قصد خرید کاغذ در سایز های مختلف مانند A4، A5، A3 و… را داشته باشد و یا دانش آموزان و دانشجویانی که برای نوشتن و ثبت جزوات خود نیاز به یک کاغذ با کیفیت دارند تا در طولانی مدت بتوانند جزوات خود را نگهداری کنند. حتی اشخاصی که دفاتر کپی و یا در مراکزی مشغول به کار هستند که استفاده زیادی از کاغذ دارند ، این مقاله میتواند برای آن ها مفید باشد.

در ادامه با ماچو پیچو همراه باشید تا جامع ترین مقاله راهنمای خرید انواع کاغذ را با یک دیگر بررسی کنیم.

 1. راهنمای خرید کاغذ A4

به جرات می توان گفت کاغذ A4 یکی از پرمصرف ترین سایز کاغذ در بین مردم است. اصولا سایز کاغذ A4 برای انواع اسناد ، جزوات، مدارک، قبوض و…. مناسب است برای همین بیشترین آمار خرید را به خود اختصاص داده است. استانداردترین سایز کاغذ آ۴، ۲۹٫۷*۲۱ سانتی متر ست. متاسفانه برخی برندهای سود جو وجود دارند که از سایز اصلی و استاندارد کاغذ A4 کم کرده و از اعتماد مشتری سوء استفاده میکنند.

راهنمای خرید کاغذ A4
راهنمای خرید کاغذ A4

خرید کاغذ A4 برای اشخاص مختلف جامعه از لحاظ نوع کار و نوع استفاده تفاوت دارد. برای مثال اگر شما در زمینه دفاتر کپی، قسمت های کپی مدارس ، بانک ها، ادارات و… و یا به طور کلی با پرینتر و دستگاه های جوهرافشان سر و کار دارید باید از کیفیت کاغذ مصرفی خود اطمینان حاصل فرمایید.

خیلی اوقات مسئولین منتخب این کار برای کاهش هزینه های خود در زمینه خرید کاغذ، از کاغذ های بی کیفیت بعضا با گراماژ کمتر از ۸۰ گرم، برش گیتونی ، کاغذ هایی حاوی خاک کاغذ، رنگ کدر و تیره کاغذ و… استفاده می کنند. دستگاه های پرینتر امروزی در دفاتر و شرکت شما بسیار به نوع کاغذ حساس هستند. با یک دیگر این مسئله را بررسی میکنیم.

به پرینتر خود احترام بگذارید

درست خواندید، به پرینتر خود احترام بگذارید. در واقع با یک خرید کاغذ با کیفیت و مطلوب برای پرینتر عمر دستگاه خود را تا سالیان سال افزایش دهید. پرینتر ها به راحتی لبه کاغذ را تشخیص می دهند.

 • برش کاغذ مهم است.

شاید نوع برش کاغذ برای شما مهم نباشد و با جمله (( هر چی ارزون تر بهتر😁)) کاغذ را خریداری کنید ولی دستگاه کپی شما در کسری از ثانیه و با اولین استفاده از کاغذ نوع برش را تشخیص می دهد. در این هنگام اگر شما به طور متوسط در سال با توجه به مصرف خود از دستگاه پرینتر ۴ یا ۵ بار کارتریج خود را شارژ می کردید و یا دستگاه کپی خود را تعمیر می کردید، پس از استفاده از کاغذ های بی کیفیت این اعداد و ارقام به طور چشمگیری افزایش یافته و شما باید هزینه های بیشتری را صرف تعمیر پرینتر خود بکنید.

اگر اطلاعات کافی درباره ی نوع برش کاغذ ندارید ما به شما پیشنهاد می دهیم ، مقاله ی انواع برش کاغذ را در بلاگ ماچو پیچو مطالعه فرمایید.

استفاده از کاغذ محافظ پرینتر
استفاده از کاغذ محافظ پرینتر
 • خاک کاغذ را جدی بگیرید.

خمیر کاغذ پس از آماده شدن وارد مرحله برش می شود. در هنگام برش کاغذ خاک هایی ناشی از برش بر روی سطح کاغذ شما مینشیند. این خاک ها به صورت ذرات میکروسکوپی هستند و با چشم قابل دیدن نیستند. هنگام خرید کاغذ به این نکته توجه ویژه ای نمایید.

تعداد محدودی از کارخانه ها با دستگاه های فوق پیشرفته و جدید، خاک کاغذ را به طور کامل جذب میکنند. به این صورت که بعد از برش ، کاغذ وارد مرحله خاک گیری میشود. هنگامی که از کاغذی دارای خاک استفاده کنید این خاک کاغذ وارد کارتریج شما می شود و در کمترین زمان باعث فرسودگی کارتریج می شود.

پس هنگام خرید به نداشتن خاک کاغذ دقت کنید. با رعایت چند نکته ساده شما می توانید علاوه بر خرید بهینه مراقب دستگاه پرینتر خود باشید.

اگر شما در دفاتر ثبت اسناد، دفاتر پیشخوان دولت ، پلیس +۱۰ ، دفاتر خودرو و…… کار میکنید و مجبور هستید اسناد و مدارک مهم را برای مدت طولانی ای نگهداری کنید به خاصیت Wood Free توجه کنید. با ما همراه باشید تا در ادامه توضیحاتی راجب به این موضوع بدهیم.

Wood Free یادت نره

بهتره در ابتدا توضیح مختصری راجب به Wood Free بدهیم. قطعا شما کتاب های قدیمی ،کاغذ اسناد و مدارک، روزنامه هایی را دیده اید که پس از گذشت سال ها از رنگ سفید تغییر رنگ داده به زردی متمایل میشوند. علت این امر Wood Free نبودن کاغذ است. اصطلاح Wood Free در مفهوم به معنای جداسازی چوب از سلولز و لیگنین است.جدا سازی چوب از سلولز و لیگنین باعث میشود که کاغذ در طولانی مدت زرد نشود و تا زمان زیادی سفیدی خود را حفظ کنید.

در ادامه با راهنمای خرید انواع کاغذ همراه باشید.

 • معمولا یک بسته کاغذ A4 شامل ۵۰۰ برگ کاغذ است.
 • گراماژ یا GSM

گراماژ یکی دیگر از واحدهای اندازه گیری کیفیت کاغذ می باشد. گراماژ یا GSM به معنای ” گرم در هر متر مربع ” (Grams Per Square meter) می باشد، که اساساً چگالی کاغذ را اندازه گیری می کند. شما باید بهترین گراماژ را برای دستگاه پرینتر خود خریداری کنید. معمولا کاغذ هایی با گراماژ بالاتر ، ماندگاری بشتری دارد و بهترین نوع گراماژ پیشنهادی برای خرید انواع کاغذ ۸۰ گرم است. پس اگر به دنبال کاغذی جهت چاپ اسناد و مدارک خود بر روی آن هستید بهتر است از کاغذ ۸۰ گرمی استفاده کنید.

در جدول زیر تفاوت های بین کاغذ ۸۰ گرم و ۷۰ گرم را بررسی کرده ایم و متوجه می شوید که این ۱۰ گرم چه تفاوتی را میتواند ایجاد کند.

کاغذ گراماژ ۸۰ گرم کاغذ گراماژ ۷۰ گرم 
وزنی مناسب برای پرینتر می باشد و سبب کاهش خرابی دستگاه کپی شما می شودباعث به وجود آمدن مشکلات متعددی برای دستگاه کپی شما شده و اصلا برای پرینتر توصیه نمی شود.
برای پرینتر مناسب است.برای نوشتن مناسب است.
گراماژ کاغذ
گراماژ کاغذ
 • کدری و شفافیت کاغذ

کدری کاغذ به معنای مقدار نوری است که می تواند از یک کاغذ عبور کند. به عبارت دیگر به میزان شفافیت کاغذ نیز اشاره دارد. زمانی که از کاغذ برای چاپ دو طرفه استفاده می نمایید می توان به نقش کدری اشاره کرد.

بسته بندی مناسبی را برای کاغذ انتخاب کنید.

در فضای رقابتی بازار امروز کارخانه های تولیدی می کوشند از طریق بسته بندی جذاب و با کیفیت مشتری را به سمت خود جذب کنند. بسته بندی کاغذ یک فاکتور مهم برای خرید است. اگر شما در محیط مرطوبی زندگی می کنید و با مجبورید بسته بندی کاغذ خود را در فضای باز نگه داری کنید ،پس قابلیت ضد رطوبت و گرد و غبار فراموش نشود.

انواع کاغذ تحریر بر اساس جنس

کاغذ بند (Bond Paper) : این نوع کاغذ عمر بیشتر نسبت به کاغذهای معمولی دارد،زیرا از خمیر پنبه ساخته شده است، این نوع کاغذ برای سربرگ کاغذ، گزارشهای تایپی و پاکت نامه استفاده میشود.
کاغذ براق یا کاغذ گلاسه (Gloss Coated Paper): این مدل خاص از انواع کاغذ، بیشتر برای آگهی های کوچک یا بروشورها استفاده می شود، هنگام چاپ بر روی آن جوهر به خوبی نمایش داده میشود ولی برای نوشتن خودکار زیاد توصیه نمیشود زیرا اگر جوهر خودکار شما خشک نشود به سرعت روی کاغذ پخش میشود.
کاغذ مات (Matt Coated Paper): دقیقا از لحاظ ظاهری این نوع کاغذ بر خلاف کاغذ گلاسه است و پوشش مات دادن در مرحله نهایی تولید آن، باعث می شود که از بازتاب نور روی سطح کاغذ جلوگیری کند.
کاغذ بازیافتی (Recycled Paper) :از کاغذ بازیافتی تهیه شده و حامیان محیط زیست از طرفداران این نوع کاغذ هستند، این کاغذ ها معمولا برای روزنامه های نیازمندی، مجلات و به عنوان چرک نویس قابل استفاده است.
کاغذ با پوشش ابریشم (Silk Coated Paper) : این نوع کاغذ چیزی مابین مات و گلاسه است، نرمی و ظرافت گلاسه را دارد ولی سطح آن براق نیست که برای چاپ مجلات، کتابها و کاتالوگ ها استفاده زیادی دارد.
کاغذ بدون پوشش (Uncoated Paper) : این مدل کاغذ یکی ازپرکاربردترین انواع کاغذ تحریر به شمار میرود. در مصارف فرم نویسی، سربرگ نویسی و کاغذ یادداشتی پرکاربرد است.
کاغذ واترمارک شده (Watermarked Paper): این نوع از کاغذ، جزو دسته ی کاغذهای لوکس و گران قیمت هستند. به همین منظور یک علامت خاصی را مثل شکل یا نوشته ای روی کاغذ قرار میدهند. این مدل کاغذ برای مدارک مهم و یا گواهینامه های امتحانات و دوره ها مورد استفاده قرار میگیرد.

کاغذ تحریر

انواع کاغذ تحریر بر اساس سایز
شکل زیر به طور دقیق ابعاد و سایز کاغذ را به خوبی نشان می دهد.

انواع کاغذ تحریر بر اساس وزن
در جدول زیر انواع گراماژ های کاغذ با موارد مصرف آن بررسی شده اند.

گراماژ کاغذنوع مصرف کاغذ 
۳۵ تا ۵۵ گرم روزنامه ها
۷۰ تا ۹۰ گرمپرینتر ها
۱۳۰ تا ۲۵۰ گرمجلد مجلات

بهترین کاغذ a4

اگر به دنبال کاغذی با

 • بسته بندی ضد رطوبت
 • بسته بندی کارتنی و وکیوم
 • داشتن نخ آسان بازشو
 • برش لیرزری درجه یک
 • نداشتن خاک کاغذ
 • گیرنکردن در پرینتر
 • و از همه مهمتر دوستدار محیط زیست

هستید ، کاغذ HiTree به شما پیشنهاد میشود.

کاغذ های تیری
کاغذ های تری

خرید کاغذ A4

یک راهنمای خرید انواع کاغذ جامع و کامل را با یک دیگر بررسی کردیم. نظرات و پیشنهادات خود را برای ما کامنت بگذارید. برای خرید کاغذ A4 به صفحه فروشگاه ما مراجعه نمایید تا یک کاغذ با کیفیت و مرغوب را با نازل ترین قیمت و به سرعت درب منزل تحویل بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code