تولید کاغذ از نیشکر

تولید کاغذ از نیشکر

تولید کاغذ از نیشکر از ایده تا واقعیت

دنیای بدون درخت را در نظر بگیرید، در دنیایی که همه برای تصویه هوای پاک ، صنایع چوبی و زیبا به درخت احتیاج دارند، حجم زیادی از درختان را برای تولید کاغذ از دست داده ایم. بشر تصور میکرد با گسترش علم و بالا رفتن سطح علم و دانش مردم شاید پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن آن میان مردم میتواند احتیاج به کاغذ را کاهش دهد تا جایی که حتی اسناد ضروری و مهم هم به صورت دیجیتالی نگهداری شود. ولی امروزه شاهد عکس این قضیه هستیم دنیایی را میبینیم که از مراکز اداری بگیر تا سیستم آموزش پروش وابسته به کاغذ است. تولید کاغذ رکن اساسی و مهم هر کشوری است و کمبود این کالا موجب مشکلات فراوانی میشود. اکنون میخواهیم با یک دیگر ایده جدی تولید کاغذ از نیشکر را بررسی کنیم. همراه ماچو پیچو باشید.

کودکی را تصور کنید که شما هم به خاطر تولید کاغذ ذرختان پارک او را قطع کردید هم به خاطر کمبود کاغذ و گرانی کاغذ از تحصیل و کسب علم بازمانده است هم هوای پاک وی گرفته شده است. هزاران از این مثال ها وجود دارد تا به اهمیت تولید کاغذ به روش مختلف دیگر پی ببریم.

فکر کنم تا به اینجا به عمق فاجعه پی برده اید ولی اکنون میخواهم آمار و ارقامی ناراحت کننده به سمع و نظر شما برسانم تا متوجه شویم سالانه چه مقداری درخت برای تولیدات خود خواهانه انسان از بین میرود. در میان به این فکر کنید که اگر تولید کاغذ با نیشکر معمول تر شود، چه میزان درخت نجات پیدا میکند.

بر طبق آمار و ارقام  بررسی شده و اعلام شده متاسفانه سالانه ۱۵ میلیون درخت برای استفاده کاغذ قطع میگردد (چیزی در حدود یک جنگل بزرگ) . این آمار از اینجا بدست می آید که هر شخص به طور متوسط در سال ۱۳ کیلوگرم کاغذ مصرف می کند، برای تولید هر تن کاغذ باید ۲۴ درخت تنومند قطع شده و از بین برود و با بررسی کردن این اعداد و ارقام به یک دیگر در می یابیم که سالانه بیش از ۱۵ میلیون درخت قطع می گردد ، این آمار بسیار وحشتناک و ناراحت کننده است و آسیب جدی به محیط زیست و اکوسیستم وارد میکند.

این اعداد بدون در نظر گرفتن آتش سوزی جنگل ها ، استفاده از چوب درختان برای تهیه وسایل چوبی، وقوع سیل، ازبین رفتن درخت بر اثر اشتباهات انسانی و …… است.

در این میان تفاله نیشکر (باگاس)جایگزین مناسبی برای تهیه و تولید کاغذ انتخاب شد.

منظور از باگاس، ضایعات کشاورزی گیاه نیشکر است.

ضایعاتی که بر اساس شرایط مناسب، عدم استفاده کشاورزان، مازاد کشت محصول و ….. از بین میروند.

تاریخچه کشت نیشکر :

تاریخچه کشت نیشکر در کشور خودمان  به ۷۰۰ تا ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در شهر تاریخی خوزستان برمی گردد. کلمه خوزستان در واقع به معنی شکرستان ریشه یابی و نامگذاری شده است . آغاز فعالیت برای کشت نیشکر در شهر خوزستان به سال ۱۳۱۶ الی ۱۳۱۸ بر میگردد ولی شروع جنگ جهانی و کارشکنی شرکت نفتی سابق ایران و انگلیس باعث عدم رسیدگی به این فعالیت شد. در سال ۱۳۳۰ برنامه کشت نیشکر در خوزستان بنیان گذاری شد و تا امروز ادامه داشته بطوری که در حال حاضر برنامه توسعه نیشکر یکی از بزرگترین طرحهای ملی ایران است. سطح زیر کشت این محصول در سال ۱۳۶۵ به مقدار ۲۸۰۰۰ هکتار با متوسط عملکرد ۸۳ تن ساقه در هکتار بوده است.

مزارع نیشکر
مزارع نیشکر

چرا نیشکر ؟

تولید نیشکر در کشور سرانه بالایی دارد ولی نکته ای که حائز اهمیت است این است که سالانه نیشکر های زیاد حالا بر اساس عدم استفاده، بلایای طبیعی مثل سیل و آفت و….، عدم رسیدگی انسان از بین میرود. نکته مهم اینجا بدست می آید که بتوانیم از این ضایعات استفاده بهینه بکنیم که علاوه بر تولید کاغذ و حفظ درختان فواید دیگری نیز دارد که بررسی میکنیم :

فکر کنید اگر تمامی این تفاله های نیشکر و ضایعات کشاورزی را بخواهیم از بین ببریم باید زمان زیادی را صرف سوزاندن آن کنیم که هم باعث تولید زباله میشود، آلودگی هوا تولید میکنید و چهره زشتی را به طبیعت می بخشد. (ممانعت از تخریب اکوسیستم منطقه)

حالا علاوه بر این که از ضایعات نیشکر میتوان کاغذ تولید کرد، میتوان از این همه آلودگی نیز جلوگیری کرد.

آیا استفاده از باگاس (تفاله نیشکر) کاغذی با کیفیت تولید می کند؟

سالانه نیشکر های زیادی بر اثر مراقبت نادرست کشاورزان و یا بلایای طبیعی از بین می رود ، از طرفی پس از استفاده نیشکر تفاله این گیاه که در اصطلاح به آن باگاس گفته میشود ، باقی می ماند و در طبیعت رها میشود. پس از آزمایش های متعددی که بر روی باگاس صورت گرفت، کارشناسان متوجه شدند که به سهولت از باگاس خمیر کاغذ درست کنند، این خمیر کاغذ در مقایسه با خمیر کاغذی که با چوب درختان درست میشود، نه تنها بهتر است بلکه از کیفیت بیشتری برخوددار است.

استفاده از باگاس در کشور های زیر نیز رایج است :

 1. دانمارک
 2. یونان
 3. هلند
 4. مجارستان
 5. ایتالیا
 6. اسپانیا
 7. رومانی
 8. آرژانتین
 9. چین
 10. پاکستان
 11. مکزیک
 12. هند
 13. مصر

برای تولید هر تن خمیر کاغذ ۴۰۰۰ کیلوگرم باگاس (تفاله نیشکر) مصرف می شود. با توجه به اینکه هنوز سطح آگاهی مردم راجب به تولید کاغذ با استفاده از باگاس بالا نرفته، متاسفانه سالانه حجم باگاس زیادی سوزانده و از بین میرود.

کاغذ HiTree اولین تولید کننده کاغذ سلولزی محیط زیست است. اگر میخواهید شما هم دوست دار و محافظ محیط زیست باشید به کمپین نه به قطع درختان بپیوندید و کاغذ HiTree را خریداری کنید تا در کمترین زمان به درست شما برسونیم.

مراقب درختان باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code